Informace předsedkyně ÚV KSČM Kateřiny Konečné

30. 11. 2021

Souhrnná informace za 47. týden
(22.11. – 28.11.2021
)

 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

chtěla bych Vám moc poděkovat za to, že přeposíláte mé informace dále. Zároveň Vám moc děkuji za celou řadu pozitivních reakcí a zpráv, které mi v souvislosti s tím píšete. Zpřístupnila jsem pro Vás další informační kanál na Spotify, kde můžete týdenní souhrny poslouchat i jako podcasty.

 

V uplynulém týdnu došlo ke zhoršení pandemické situace. Upřímně říkám, že jsem zastánkyní očkování, nicméně rozhodně jsem proti tomu, aby to bylo povinné. Co jsem však nepochopila, byl zákaz vánočních trhů. Celá řada měst tak zrušila oficiální rozsvícení vánočního stromku, které měly naplánováno na první adventní neděli. A realita? Občané si jej stejně většinou nenechali ujít a pod vánočními stromy se shromáždili. Nedivím se jim. Čemu se divím je, že obrovské nákupní domy jsou povolené a vánoční trhy venku na čerstvém vzduchu nikoli…

 

Mimochodem v souvislosti s řešením očkování jsem vystoupila také v Evropském parlamentu. Očkovací strategie totiž zatím jde na ruku hlavně výrobcům vakcín, kterým zajišťuje neskutečné příjmy. Znovu jsem proto nadnesla otázku zrušení patentových práv, které by těmto hanebným ziskům učinilo přítrž.

 

Všichni jsme tak nějak s napětím očekávali, jaký plán boje s pandemií nám představí budoucí Fialova vláda, která dle svých vlastních předvolebních slov měla přijít s receptem na covid. Povolební realita plná bezobsažných frází spolu s dosavadními kroky budoucího ministra zdravotnictví jsou ale zatím spíše ukázkou zoufalosti, než aby v občanech České republiky vzbuzovaly klid.

 

Půjčím si doslovnou citaci Vlastimila Válka v odpovědi na otázku, jaké budou jeho kroky po nástupu na ministerstvo zdravotnictví: "Já těžko můžu nějakým způsobem říct co uděláme, když nevím, v které fázi budeme jaksi ve vládě." To vážně bude pan Válek šít opatření horkou jehlou až v momentě, kdy Fialova vláda získá podporu v Poslanecké sněmovně a nepřipravuje se už nyní na různé scénáře vývoje? A proč slavný anticovid tým nepřijde místo neustálé kritiky s jasným návrhem toho, jak postupovat v současné situaci? Podle Marka Bendy prostě proto, že by jejich dobré nápady Andrej Babiš ukradl. Tak teď nevím, co je horší. Jsou snad politické body tím jediným, o co budoucí vládě jde? Nebo se začíná ukazovat, že přijít s řešením bude pro Fialu, Válka a spol. už krapánek těžší, než kritizovat každý krok Andreje Babiše?

 

Ostatně se stačí podívat na základní principy, dle kterých chtějí koalice pandemii řídit. Bohužel, kromě vzletných slovíček o spojování společnosti a dodržování nedefinovaných pravidel se toho člověk moc nedozví. A jak Vlastimil Válek odpovídá na kritiku svých komunikačních schopností? Slovy „Já bych to začal vysvětlovat, ale zase by to bylo špatně.“ (obr2) Takže tu budeme mít dalšího slušného ministra akademika, kterému ale nebude nikdo rozumět, anebo zkrátka nebude pro jistotu vysvětlovat vůbec nic.

 

O další epizodu dějství sestavování nové vlády se v minulém týdnu postaral Věslav Michalik nominant STANu na post ministra průmyslu a obchodu. O tom, o jak schopného obchodníka se jedná, svědčí více než stomilionová půjčka pro jeho rodinnou firmu od anonymní společnosti z Kypru. (obr3) Ačkoliv tady došlo alespoň k částečné sebereflexi a Michalik nakonec ministrem nebude, je s podivem, jací nominantni se do výběru pro budoucí kabinet vůbec dostávají. Navíc když v případě Michalika nešlo zdaleka o první negativní zviditelnění a policie jej pro daňové úniky vyšetřovala již před více než deseti lety. (obr4)

 

Jak vidno, na příkladech Vlastimila Válka i Věslava Michálika, se už teď ukazuje jedno. I přes to, že měla budoucí vláda měsíce na přípravu, přichází de facto s tím samým, za co kritizovala Andreje Babiše. A tak tu máme kandidáta na ministra zdravotnictví, který mluví tak, že mu běžný občan nemá šanci rozumět, nebo kandidáty zatížené kauzami, kvůli kterým musí končit ještě před tím, než do ministerského křesla vůbec usednou. S takovou personální politikou se dá změna k lepšímu bohužel čekat jen hodně těžko…

 

Na závěr Vám přikládám ještě několik odkazů.

 

Za týden opět na shledanou
Kateřina Konečná

 

 

Vystoupení místopředsedkyně ÚV KSČM Marie Pěnčíkové k 90. výročí Frývaldovské stávky: https://fb.watch/9AAaCL6nqu/

 

V uplynulém týdnu jsem byla poskytla rozhovor XTV Luboše Xavera Veselého. Videozáznam si můžete rozkliknout zde: https://www.youtube.com/watch?v=FiR9DWUictA

 

Posílám rovněž odkaz na dvě má vystoupení v Evropském parlamentu:

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(15.11. – 21.11.2021)

 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

minulý týden byl protknut státním svátkem. Sedmnáctý listopad je velmi významné datum, které se vztahuje k událostem v roce 1939, kdy byly zavřeny české vysoké školy nacisty. I proto byl v roce 1941 v Londýně sedmnáctý listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva a stal se tak jediným mezinárodním dnem v kalendáři s českým původem. Jak jsem uvedla ve svém vystoupení k 17. listopadu, tak je ostudou, že za 32 let se původní význam tohoto dne podařilo za hojné podpory médií téměř úplně vytěsnit.

 

Ani armádní generál a pozdější prezident Ludvík Svoboda není miláčkem dnešních médií. Jsem ale velmi ráda, že v jeho rodném Hroznatíně na Vysočině se i letos opět sešlo dost lidí, aby si jeho památku připomenuli. Byl vzorem čestného, statečného a laskavého člověka. Bylo mi ctí, poklonit se tomuto hrdinovi.

 

V minulých týdnech jsme si představili kandidáty na nové ministry. Dnes se zastavme u samotného nastávajícího premiéra Petra Fialy. Jinak také přezdívaného „Pana Slušného“ nebo „Pana Čistého“. Popravdě si nejsem úplně jistá, jak k těmto přezdívkám přišel, protože rozhodně není žádná lilie.

 

Abych byla upřímná, docela mě mrazí z představy, že české zájmy budou v rukou člověka, který se v minulosti stýkal se zástupci sudetoněmeckého landsmanšaftu a fotil se s vlajkou Panevropské unie, tedy společenství, které se staví proti existenci národních států a skrze evropské sjednocování chce hájit zájmy vysídlených sudetských Němců.

 

Kritik dotací Petr Fiala je mj. zakladatelem a členem správní rady neziskovky s názvem Centrum pro studium demokracie a kultury. Ta se dle svých vlastních slov zaměřuje "na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace." Realita? Podle Hlídače státu tato Fialova neziskovka uzavřela za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získala celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů. Mimo jiné milion a půl v roce 2013 od města Brna na vydávání časopisu Kontexty, o kterém nikdy nikdo neslyšel a zajímavé na něm je asi jen to, že v jeho redakci náhodou sedí Fialův syn, dlouhodobě pak čtvrt milionu z dotačních programů ministerstva školství, další dotace pak Fialova politická neziskovka dostávala od Úřadu vlády nebo ministerstva zahraničí. Ptáte se, na jakou činnost? Od roku 2011 dostával Fiala a spol. vždy po dvou milionech na výzkum týkající se např. posilování ženských organizací v jihovýchodní Barmě. Asi nás všechny bez velkého přemýšlení napadnou lepší způsoby, jak naložit se dvěma miliony z veřejných peněz. A to nemusíme ani chodit do Barmy; Česká republika má podle mě svých problémů dost.

 

Kromě dotací Petr Fiala v posledních letech také často kritizoval střet zájmů. V tom případě mi přijde hodně podivné, že časopis Kontexty, který z veřejných peněz v posledních letech čerpal více než čtyři miliony korun, vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Books & Pipes, jehož důležitým partnerem je Masarykova Univerzita, tedy instituce, v jejímž čele stál Petr Fiala mezi lety 2004 až 2011. Fialovu neziskovku pojí s uvedeným vydavatelstvím osoba Františka Mikše, který je samozřejmě "shodou okolností" v obou případech předsedou správní rady. Poté už není těžké si domyslet, proč u Books & Pipes stojí tisk knihy s poetickým názvem "Od objevu k interpretaci" o nákladu 350 kusů pro Masarykovu Univerzitu 250 tisíc korun... V kontextu těchto informací už nicméně chápu, proč si Petr Fiala nedělá těžkou hlavu z toho, že ze státních peněž budou dotovaní tři noví ministři.

 

Ještě si odskočme za naše hranice. Nedávno skončená konference ke klimatickým změnám ve skotském Glasgow je nadále předmětem ostrých sporů a rozdílných interpretací. Převažují hlasy zklamaných aktivistů, jejichž očekávání konference zklamala. Na poslední chvíli byla prosazena změna a termín „postupně vyřadit“ nahradili termínem „postupně snižovat“ roli uhlí. Zástupci chudších zemí mají, podle mého oprávněnou, obavu, že se slibovaných miliardových dotací v dohledné době nedočkají. Mimochodem terčem kritiky se stala Čína, jejichž nejvyšší představitel do Glasgowa nedorazil. Abychom si ale nalili čistého vína, tak Čína vyprodukuje 7,38 tun CO2 na obyvatele, zatímco USA 15,52 a ČR 10,53.

 

Vystoupení k 17. listopadu je dostupné na mém Facebooku, nebo zde: https://www.youtube.com/watch?v=lBFnkzwKWFs

 

V uplynulém týdnu jsem byla poskytla rozhovor deníku Blesk, který najdete zde: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/696246/sefka-komunistu-konecna-je-chce-vytahnout-z-povolebni-bidy-boj-proti-drahote-i-propousteni.html?fbclid=IwAR3bYKJNw9vFaBGSROIc80UzvWtAxmlOBSGfnR_I8PQum_of-Bh6oIeZTZ4

 

Za týden opět na shledanou
Kateřina Konečná

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhrnná informace za 44. týden
(1.11. – 7.11.2021)

 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

uplynulý – v pořadí už 44. týden roku 2021 – byl opět velmi bohatý na události. Pojďme se na ně podívat bez obalu.

 

O nové vládě toho víme zase trochu více. Adept na nového ministra financí Zbyněk Stanjura z ODS se tak například nechal slyšet, že je ten správný čas privatizovat. Samozřejmě po částech tak, aby ziskové části dostali soukromí majitelé a ty ztrátové zůstaly státu. Privatizace zisků, socializace ztrát se tomu říká. Tedy aby bohatí byli ještě bohatší a chudí ještě chudší.

 

Mimochodem kdo doufal, že koaliční slepenec pěti stran bude mít alespoň tu výhodu, že se v jeho širokých řadách najde na každý post člověk s odpovídajícím vzděláním, zůstane zřejmě na omylu. Klíčové místo ministra financí obsadí ajťák Zbyněk Stanjura. Ajťák, který už za Nečasovy vlády plnil roli ministra dopravy. Prostě další expert na všechno a návrat starých časů, nebo spíš Nečasů, se vším všudy. Hlavně, že je z toho koryto. Avšak Stanjura se s financemi přece jen už dostal do veřejného prostoru, akorát v trochu jiné souvislosti, když se hovořilo o přihrávání veřejných zakázek vlastní firmě s následným zdůvodněním, že na svůj vlastnický podíl „prostě zapomněl“. Zkrátka řádný hospodář, jakého byste těžko pohledali.

 

Na co ale určitě budoucí ministr financí nezapomene, bude sebrat veškeré výhody těm skupinám, které už nyní mají mnohdy problém se svým měsíčním příjmem vyjít, natož z něj pak něco našetřit – studentům a důchodcům. A ekonomičtí "experti" ODS zatím začínají tyto první škrty chystat. Že by došlo k navýšení státních příjmů vyšším zdaněním nejbohatších? Ale kdepak. Pane Skopečku, pane Fialo, když tvrdíte, že Česko na něco nemá, proč zase začínáte se škrty u skupin, které se kvůli vám budou ve velkém potýkat s existenčními problémy? Odpovím si sama. ODS je totiž pořád tou stejnou asociální stranou, jako za dob vlád předešlých. Právě Zbyněk Stanjura bude totiž vždycky raději lobovat za zájmy velkých hráčů, podobně jako letos v létě ve Sněmovně v případě solárních baronů, ale běžný občan pro něj bude jen tím, na kom se dá jako na prvním nejsnáze ušetřit.

 

Pojďme se ale na chvilku podívat do zahraničí. Konkrétně do Glasgow, kde se koná klimatická konference. Ti, kteří na ni přijeli kázat o tom, jak ekologicky žít – například předsedkyně Evropské komise Urschula von der Leyen – největší bojovnice s klimatem, co chce běžným lidem zakázat auta na spalovací motor, používá na přepravu z Vídně do Bratislavy soukromý tryskáč. Jak se tomu říká? Kázat vodu a pít víno?

 

Mezi tím, co se světovláda v Británii předháněla v tom, jak nařídit lidem, jakým způsobem mají žít, tak Čína zásadně omezila vývoz hořčíku do EU, což je celkem velký problém, neboť Evropská unie dovážela z Číny až 95 % této suroviny. Po nedostatku čipů je to další překážka pro automobilový průmysl, protože hořčík je nezbytná surovina pro výrobu karoserií. A proč nemáme zpracování hořčíku v EU? No, protože je to přece energeticky, tudíž i ekologicky, náročné. Takže poslední výroba byla ukončena v roce 2006.

 

Podle mého soudu je na čase si říct, že Green Deal vlastně se zelenou politikou nemá moc společného. Mají-li být ekologická řešení účinná, tak musí být dostupná pro co nejširší okruh občanů. Ekologické žití se nedá nařídit pod tíhou sankcí a kvót, ale lidé jej musí sami přijmout. A zdá se mi, že Evropská komise v poslední době dělá vše proto, aby lidi ještě více naštvala od ekologických témat apriorně odradila. Za sebe i KSČM tak říkám, že jsme proti Green Dealu i proti všemu, co lidi uvrhne do sociálních a ekonomických problémů!

 

Nejen o klimatu bylo Interview ČT24, jehož sestřih naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=A9aykzISv3Y Přiznám se, že mě překvapilo prohlášení, kdy paní redaktorka spekulovala, zda si za krach Bohemia Energy, respektive za jeho důsledky, nemohou vlastně občané sami. Prominentní redaktorky a redaktoři asi nemusí koukat na cenu, ale 30 % domácností žije „z ruky do úst“, takže logicky hledají místa, kde mohou ušetřit.

 

V neděli jsem ještě krátce komentovala 104. výročí VŘSR. Této události se mnozí bojí z jednoho prostého důvodu – když se lidé spojí, tak dokážou porazit jakoukoli nadvládu. A heslo VŘSR „mír, chléb a půda“ totiž platí dodnes. A stejně jako ve velmi krátkém časovém prostoru, který mi byl na Českém rozhlasu poskytnut, musím připomenout, že i dnes žije velmi úzká skupinka světových miliardářů na úkor zbytku občanů. To se ukázalo i během kovidkrize, kdy zatímco 99 % občanů reálně „zchudlo“, 1 % nejbohatších znásobilo svůj majetek. Odkaz na krátký komentář pro ČRo Plus naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=A0WkJNO4qV4&t=4s

 

I toto krátké prohlášení vyvolalo reakci – například nechvalně známého člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky. Určitě jej nenechám bez odpovědi, s níž Vás příští týden seznámím.

 

Mějte se hezky!

 

Kateřina Konečná, předsedkyně ÚV KSČM

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhrnná informace za 43. týden
(25.10. – 31.10.2021)

 

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

 

formující se vláda SPOLU (ODS+KDU-ČSL+TOP09) a PirStan zatím krom toho, že s největší pravděpodobností ustaví dvě nová ministerstva a jednu novou pozici ve vedení Poslanecké sněmovny, mnoho nepředvedla. Tolik asi k proklamovanému „zeštíhlování“ státu, kterým se tak jejich představitelé zaklínali. Stejně tak Senát odmítl zmrazení platů politiků, které KSČM žádala. Nutno podotknout, že navzdory proklamacím A. Babiše ani zástupci ANO v Senátu nehlasovali pro ono zmrazení.

 

Obdobně to dopadlo s heslem „Nedopustíme další lockdown“, které na nás křičeli představitelé SPOLU z plakátů a billboardů, aby nominant tohoto volebního slepence pro oblast zdravotnictví V. Válek později prohlásil „Jsem pro lockdown neočkovaných lidí starších 60 let.“ U tohoto kandidáta na nového ministra zdravotnictví jsme toho slyšeli za pár posledních dnů ale mnohem víc. Třeba to, že by se mělo dělit zdravotnictví na chudinské a to pro bohaté (o to už se během své vlády ODS pokoušela i dříve – tzv. standardy a nadstandardy), nebo, že čekat 6 hodin u lékaře je běžné. Na druhou stranu přiložit ruku k dílu v odborné skupině pro řešení COVIDU-19 Válek odmítl. To je ta změna, „které můžeme věřit“. Což o to, změna to asi je, ale jestli k lepšímu, to už nechám na Vás.

 

Dnes se zastavím ještě u jednoho uchazeče o ministerský post. Piráta Jana Lipavského. To, že se ze všech sil snažil zabránit dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany Ruskem, potažmo Čínou, asi nebude překvapivé. Takže pokud se stane ministrem, tak by mohli piráti svým voličům vysvětlovat nejen předražené bydlení, ale také zdražení energií a de facto všeho, které kvůli vyřazení Ruska z dostavby Dukovan způsobí, neboť ruský Rosatom byl připraven stavět nejrychleji a nejlevněji… V Poslanecké sněmovně také Lipavský horlivě podporoval, aby Češi platili mise v Iráku i Afghánistánu. Že jste o tomto pirátském politikovi dosud neslyšeli? Tím se netrapte, to málokdo, neboť toho zatím reálně moc nepředvedl…

 

Další čekatele na ministerská křesla si probereme zase příště, až bude trochu jasněji.

 

Pokračuje také energetická krize. V plné nahotě se ukázala, jak „velká“ je společenská odpovědnost miliardářů, tedy v tomto případě konkrétně J. Písaříka. Stávající vláda naprosto zaspala a místo toho, aby zastropovala ceny energií, tak se vymlouvá, že nemůže nic moc dělat. Stejně tak Energetický regulační úřad. Opět nikdo za tento faul, který dostal téměř milion lidí do problémů, nenese odpovědnost. A miliardář se dál prohání ve svých luxusních sportovních vozech…

 

Co se týče situace v KSČM, tak nově zvolení představitelé si převzali svá oddělení a musí okamžitě začít pracovat, a to v nelehkých podmínkách. Navíc je třeba se co nejdříve zaměřit na to, aby se strana přestala tolik zabývat sama sebou, ale zaměřila se na politickou práci pro lidi a mezi lidmi.

 

Jsem ráda, že se dostalo ocenění mému kolegovi z Evropského parlamentu, kosmonautovi Vladimíru Remkovi, kterému byl prezidentem Milošem Zemanem propůjčen Řád Bílého lva za významné proslavení vlasti v zahraničí. Máme jen málo osobností takového formátu, jako je V. Remek a je ostudou, že tohoto vyznamenání se mu nedostalo dříve. Mimochodem připomínám – když už jsme v uplynulém týdnu oslavili Den samostatnosti Československa – že právě Čechoslováci byli třetím národem po Sovětech a Američanech ve vesmíru.

 

Přikládám také odkaz na televizní souboj s R. Šlachtou a J. Maláčovou, kterého jsem se na CNN Prima News účastnila: https://cnn.iprima.cz/sledujte-zive-divokou-kartu-co-planuji-porazeni-voleb-malacova-konecna-a-slachta-36792?fbclid=IwAR3vp39-dLqpHjG-Q4v94H0u7osuZpNNl5m2grau0vXFPHzNd0lcLXLudog

 

S přáním hezkých dnů

 

Kateřina Konečná, předsedkyně ÚV KSČM

Autor: 
Kateřina Konečná
Zdroj: 
KSČM ,vložil Vebr