USA jsou součástí světa, nikoli naopak

28. 10. 2020

 

2020-10-27 

Podle nejnovějších údajů Organizace spojených národů k 30. září letošního roku činily nevyplacené příspěvky jejích členských států 1,5 miliardy amerických dolarů, z čehož USA činily 1,09 miliardy amerických dolarů, tedy 73 procent z celkového počtu.

Kromě toho je nezaplacený účet za mírové mise OSN celkem 2,56 miliardy amerických dolarů, z čehož USA dluží 1,39 miliardy amerických dolarů.

To, že USA nedokázaly dostát svým dluhům vůči největší mezivládní organizaci na světě, je ironické, protože tato organizace byla historicky nejlepším prostředkem k prosazování jejich agendy a zároveň přiměla ostatní, aby tuto zátěž sdíleli.

USA určitě nejsou bez peněz. Kongres schválil výdaje na obranu ve fiskálním roce 2020 ve výši 738 miliard amerických dolarů, což je nárůst o 20 miliard amerických dolarů oproti předchozímu roku.

USA mají peníze na to, aby udržovaly své letadlové lodě rozmístěné po celém světě, posílaly bezpilotní vzdušné prostředky, aby špehovaly jiné země, a vytvořily nové síly zaměřené na militarizaci vesmíru. Pokud však jde o placení příspěvků organizaci pověřené dohledem nad 75letým mezinárodním řádem založeným na pravidlech, který byl vytvořen v jejich prospěch, USA se zdráhají rozdělit se se svými penězi a věří, že jako největší zúčastněná strana nedostává to, za co platí.

Američtí zákonodárci již dlouho požadují, aby USA omezily nebo dokonce ukončily své platby OSN, pokud se organizace nezreformuje tak, aby lépe sloužila zájmům USA.

Podle Charty OSN, jejímž signatářem jsou USA, je však organizace založena na principu suverénní rovnosti všech jejích členů, jejichž povinností je stanovit podmínky, za nichž bude zajištěna spravedlnost a dodržování povinností vyplývajících ze smluv a jiných zdrojů mezinárodního zákona.

Současná administrativa USA usiluje o přetvoření mezinárodního systému na jiný, který by byl pro USA příznivější. To však nezmění trendy a výzvy, kvůli nim je systém tak nepohodlný.

Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu na Den OSN, který si připomíná narozeniny Charty OSN, vyzval ke globální solidaritě tváří v tvář kolosálním výzvám.

„To je to, o čem je OSN,“ řekl a zdůraznil António Guterres, že zakládající mise OSN - podporovat lidskou důstojnost, chránit lidská práva, respektovat mezinárodní právo a zachránit lidstvo před válkou - je kritičtější než kdykoli předtím.

Požádal o účast lidí na celém světě, aby prosazovali hodnoty Charty OSN, stavěli na pokroku v průběhu desetiletí a realizovali sdílenou vizi lepšího světa pro všechny.

Čína z její strany potvrdila svou podporu práci OSN a její ústřední roli v mezinárodním systému. Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) nedávno řekl: „Charta OSN zůstává důležitou zárukou světového míru a rozvoje.“

Čína bude i nadále pracovat jako budovatel globálního míru, přispěvatel ke globálnímu rozvoji a obránce mezinárodního řádu. Doufá, že USA učiní totéž.

Jia