Zdanění bank a velkých energetických společností ve Španělsku

17. 11. 2023

 

 

 

 

„Nedovolíme, aby se utrpení mnoha stalo výhodou několika málo,“ prohlásil v úterý španělský premiér Pedro Sánchez ve svém projevu o stavu národa. Socialistická hlava vlády oznámila zvláštní daň pro banky a nadměrné zisky energetických společností na financování veřejného bydlení, stipendií a jízdenek na vlak zdarma. 

„Jsem si plně vědom každodenních potíží, kterým lidé čelí. Vím, že ze mzdy dostáváte stále méně, že váš nákupní košík je stále dražší,“ začíná svůj projev o stavu národa v parlamentu španělský premiér Pedro Sánchez. Projev bude trvat 1 hodinu a 25 minut. Sánchez začíná střízlivou analýzou ekonomické situace doplněnou podrobnými grafy a dochází k závěru, že obyvatelé Španělska nejsou spokojeni s dosud přijatými opatřeními. Na závěr projevu zazní ovace a euforické výkřiky obou vládních stran.

„VÍM, ŽE VYJÍT S PENĚZI JE STÁLE TĚŽŠÍ A TĚŽŠÍ. CHÁPU STRACH, FRUSTRACI A VZTEK. TO JSOU I MÉ POCITY,“ ŘEKL SÁNCHEZ.

Ale na rozdíl od většiny ostatních šéfů vlád v Evropě není Sánchezův soucit prázdnou frází – španělský premiér ohlašuje balíček opatření, který má všechno. Koalice Socialistů a Podemos jde v této krizi dále než kterákoli jiná vláda, aby zmírnila náklady inflace.

Zvláštní daň pro energetické společnosti a velké banky

Španělská vláda zavede nejen zvláštní daň na nadměrné zisky v energetickém sektoru, ale také uvalí „dočasnou a mimořádnou“ daň na velké banky. Levicová menšinová vláda již v říjnu 2021 schválila zvláštní daň z nadměrného zisku pro energetické společnosti, ale platila pouze do června 2022. Očekává se, že nové daně budou platit do konce roku 2023 a vygenerují celkem 7 miliard eur během období, které půjde přímo na sociální výdaje.

Vláda chce udělat vše pro to, aby „zmírnila zátěž střední třídy a pracujících,“ vysvětluje Sanchez. S těmito penězi vláda plánuje, že mezi 1. zářím a 31. prosincem bude doprava ve Španělsku zdarma pro místní a středně dlouhé vlaky, postaví 50 000 veřejných bytových jednotek v Madridu a navýší stipendia pro jeden milion studentů o 100 eur.

„NIKDO BY NEMĚL PŘESTAT STUDOVAT KVŮLI FINANČNÍM PROBLÉMŮM,“ ZDŮRAZŇUJE SÁNCHEZ.

„Zisky vycházejí z kapes spotřebitelů“.

Vláda zdůvodňuje bankovní daň výhodami, které zvýšení úrokových sazeb přinese finančním institucím. Když se poslanci z pravicové strany Vox ohradili, Sánchez přečetl údaje o zisku hlavních bank v zemi. Směrem k elektrárenským společnostem premiér ještě ostřeji zdůraznil:

"Tyto zisky, které údajně padají z nebe, nepadají z nebe: přicházejí z kapes spotřebitelů."

A právě tam mají proudit zpět. Španělská vláda již v květnu zastropovala ceny plynu , čímž výrazně snížila účty za elektřinu. To však nestačilo k zastavení dopadů inflace na španělské obyvatelstvo.

„Nedovolíme, aby se utrpení mnoha stalo prospěchem několika. Budeme bránit lidi a dáme ekonomiku a stát do služeb sociální většiny.“

Autor: 
MV.
Zdroj: 
volně přístupný materiál internetu