Vatikán chce návrat ....

5. 4. 2024

 

 

 

 

 

Na takzvaný konkordát upozornila nedávno během jedné televizní debaty a také ve svém pravidelném seriálu Bez obalu v našem týdeníku europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná»Našimi médii vcelku v tichosti a bez většího povyku prošuměla zpráva s detaily z utajeného jednání s Vatikánem o uzavření tzv. konkordátu mezi katolickou církví a Českou republikou. Proč by tato zpráva rozhodně neměla zapadnout a proč by vás neměla nechat chladnými?« kladla si řečnickou otázku ve svém seriálu Konečná. »Katolická církev u nás by chtěla více vlivu na školy. Od základních, přes střední až po ty vysoké, a to včetně obsahu výuky a učiva,« odpovídá si příkladem z oblastí, jakými se těžce utajovaná smlouva má zabývat.

»Veřejné vysoké školy zajistí, aby výuka teologických a církevních oborů a činnost profesorů v těchto oborech odpo- vídaly podmínkám stanoveným kanonickým řádem. K výuce na teologických a církevních fakultách se vyžaduje církevní pověření vydané příslušným orgánem katolické církve,« psal Seznam Zprávy, jedno z mála médií, které si kromě Naší pravdy na věc posvítilo. Uvádí, že jde o pasáž z jedné starší verze smlouvy. Jak to je teď, to nikdo neví. Obracíme se proto s dotazem na ministerstvo zahraničí, o výpovědi budeme čtenáře informovat.

Výuka náboženství nyní omezená
Výuku náboženství řeší Školský zákon 561/2004 Sb., který v § 15 uvádí, že v základních a středních školách zřizovaných státem, krajem, obcí se vyučuje náboženství jako nepovinný předmět, pokud se k předmětu náboženství uskutečňovanému danou církví nebo náboženskou společností přihlásí ve školním roce alespoň 7 žáků.

Nejde jen o vzdělávání
Těch oblastí, kterými se má konkordát zabývat, je samozřejmě mnohem více. »Ráda by (církev, pozn. red) také, aby se režim v jimi zřízených nemocnicích řídil jejich pseudoprávními předpisy, tzv. kanonickým právem, nikoliv tím českým. To není žádné překvapení. O to se katolická církev pokouší už od roku 1918, kdy jim tipec a rakousko-uherské prebendy, kterými nás utlačovali, zatnul Masaryk,« upozornila europoslankyně Konečná na další drápek, kterým se chce Vatikán zaseknout do našeho sekulárního státu.

Tématu se budeme dál věnovat.

Daniel Proud

 

Autor: 
Daniel Proud , vložil MV.
Zdroj: 
NAŠE PRAVDA