Smutné výročí 78 let od svržení atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki

6. 8. 2023

Dnes 6. srpna je smutné výročí 78 let  svržení atomové bomby na japonské města Hirošimu a Nagasaki. Kdopak asi tento zločin použití jaderné bomby na civilní obyvatelstvo provedl ? No přece armáda USA ! Dodnes má Japonsko na svém území  vojenské základny USA, armáda USA po II. světové válce nikdy z Japonska neodešla. 

V srpnu 1945 svrhli američtí piloti atomovou bombu „Baby“ na Hirošimu. Síla výbuchu byla 13 kilotun TNT, poloměr destrukce 1,6 km, poloměr tlakové vlny 20 km. Podle různých odhadů zemřelo první den po výbuchu od 70 tisíc do 100 tisíc lidí. Do konce roku 1945 se počet obětí zvýšil na 140 000. Každý rok se tento seznam doplňuje, když zemře jeden z Japonců, kteří přežili americké atomové bomby.  Celkový počet obětí bombardování k dnešnímu dni přesahuje 350 tisíc lidí.

 

 

 

Jediný z posádek kdo se podílel na tomto činu a cítil celý život vinu byl Eatherly který řídil letadlo zjišťující počasí a dával pokyn, že může být bomba svržena.  Později se z něho stal protiatomový aktivista.

Tyto zločinné útoky odsoudili i vyšší činitelé aramády USA  :  Útoky odsoudili coby barbarské a zbytečné také nejvyšší představitelé americké armády, včetně generálů Eisenhowera a MacArthura. Za všechny mluví slavný výrok samotného admirála Williama D. Leahyho, tehdejšího Trumanova náčelníka štábu:
- Svržení této barbarské zbraně na Hirošimu a Nagasaki nám ve válce proti Japonsku nepřineslo žádný významnější užitek...Osobně jsem toho názoru, že tím, že jsme ji užili jako první, snížili jsme se k morálním normám raného středověku. Takto mne vést válku neučili. Války se nevyhrávají zabíjením žen a dětí.

 

Co tato armáda USA už " dokázala " po světě : 

Klik na obrázek :

10-usa-intervence.jpg

Autor: 
MV.
Zdroj: 
M.V. a veřejně dostupné informace