Klepla Čína západ přes prsty ?

3. 7. 2023

Klepla Čína Bidenův režim a západ přes prsty ?

Je čínská exportní kontrola přesným protiútokem proti USA, Japonsku a Nizozemsku?

Podle Global Times

 

    2palcový (50,8 mm) plátek oxidu galia je vystaven v Hangzhou International Science and Technology Innovation Center of Zhejiang University v Hangzhou, provincie Zhejiang 30. května 2022. Foto: VCG

    2palcový (50,8 mm) plátek oxidu galia je vystaven v Hangzhou International Science and Technology Innovation Center of Zhejiang University v Hangzhou, provincie Zhejiang 30. května 2022. Foto: VCG

    Opatření, která Čína v posledních letech přijala na ochranu národní bezpečnosti a zájmů, byla často vystavena nadměrné interpretaci a reakci ze strany USA a západních zemí. Nedávné rozhodnutí Číny zavést kontroly vývozu gallia a položek souvisejících s germaniem není výjimkou. Ačkoli čínské úřady uvedly, že se jedná o běžnou mezinárodní praxi a nezaměřuje se na žádnou konkrétní zemi, některé země se cítily „cílené“, což vedlo k řadě pochybností, otázek a dokonce i obvinění.

    Tito lidé kritizují především dva body. Zaprvé se domnívají, že Čína se skutečně zaměřuje na konkrétní země přesným protiútokem na kontroly vývozu polovodičových zařízení zavedené USA, Japonskem a Nizozemskem.J e to v rozporu s důsledným odporem Číny vůči zneužívání kontrol vývozu? Za druhé tvrdí, že kroky Číny mohou porušovat předpisy Světové obchodní organizace (WTO) a jsou škodlivé pro stabilitu dodavatelského řetězce polovodičů. Oba tyto body jsou nepodložené.

    Zda jde o přesný protiútok proti diskriminační politice USA, Japonska a Nizozemí vůči Číně, je možné nechat na zvážení. Není nic špatného ​​když se ti, kdo udělali Číně špatné věci, cítí nesví a znepokojení. Gallium a germanium jsou klíčové suroviny používané při výrobě polovodičů, raketových systémů, solárních článků a dalších high-tech produktů. Pokud je Čína vyváží do těchto zemí, ale ty zakazují vývoz high-tech produktů vyrobených z těchto materiálů do Číny, je to z hlediska obchodu zjevně nespravedlivé. Pokud je USA použijí k výrobě špičkové vojenské techniky, může to dokonce představovat hrozbu pro národní bezpečnost Číny. Čínská kontrola vývozu je ospravedlnitelná z hlediska rozumu a práva. Je třeba zdůraznit, že je to zcela odlišné od toho, jak USA zneužívají kontroly vývozu.Čínská opatření na kontrolu vývozu vždy dodržovala zásady spravedlnosti, přiměřenosti a nediskriminace a jsou odhodlána udržovat bezpečnost a stabilitu globálních výrobních a dodavatelských řetězců. Pokud jde o to, zda tato opatření tentokrát porušují předpisy WTO, jde spíše o technický problém. Čína je uznávána jako příkladný člen WTO, v ostrém kontrastu s USA, které pošlapaly pravidla a zásady WTO. Navzdory tomu, že mají větší zásoby germania než Čína, USA od roku 1984 chrání germanium jako obranný rezervní zdroj a téměř neprovádějí žádné těžební aktivity. V jistém smyslu může čínská implementace kontrol vývozu gallia a germania přijít trochu pozdě. Čína nemá důvod nadměrně vyčerpávat své strategické zdroje, aby uspokojila požadavky nepřátelských zemí.

    V současné době dochází v mezinárodním společenství k abnormálnímu jevu. USA se zapojily do příliš mnoha aktů podkopávání mezinárodních pravidel a zdá se, že se nezajímají o hromadící se „dluhy“.Je to tak trochu samozřejmé. Na druhou stranu jsou legitimní činy Číny často zveličovány a zveličovány vnějšími silami. Ještě ohavnější je, že USA se často staví do čela ukazování prstem na Čínu bez jakéhokoli pocitu viny nebo studu. USA, které vážně postrádají morální zisk na mezinárodní scéně, si užívají morálního vydírání Číny, což je skutečně absurdní. V jednání s takovými USA se Čína také musí přizpůsobit.

    Aby USA zadržely a potlačily Čínu, uvalily na Čínu různá exportní omezení v bezprecedentním rozsahu a tato omezení se stupňují a rozšiřují. Aktuálně nejeví žádné známky uvolnění nebo zastavení. Uvádí se, že Bidenova administrativa zvažuje nové kolo zákazu investic do špičkových technologií v Číně. Když USA zacházejí s Čínou tímto způsobem, neměly by očekávat, že Čína bude mlčet a nebude se bránit; to je nemožné.Čína však nebude tak bezohledná a porušující pravidla jako USA. Nicméně máme značnou sadu nástrojů k odvetě a přimět země, které poškozují zájmy Číny, aby zaplatily svou cenu.

    Americká ministryně financí Janet Yellenová se chystá na návštěvu Číny. Oznamuje Čína v tuto chvíli opatření na kontrolu vývozu, aby dala Yellenové varování? To je přílišné přemýšlení. Čína to dělat nemusí, ale nebude odkládat ani rušit plánovaná opatření jen proto, že přijede vysoký představitel USA vytvořit příznivou atmosféru. Tak se věci mají. Lidé, kteří jsou nejdramatičtější ohledně každého kroku Číny, jsou často těmi, kdo mají vůči Číně nejsilnější úmysly. Jejich interpretace jsou nutně zkreslené, takže je nutné, aby se cítili nepříjemně.
     

     

       

      Autor: 
      Miloslav Vebr
      Zdroj: 
      Global Times, ČLR