Čínský prezident na pracovní návštěvě Moskvy 20-21. března 2023

20. 3. 2023

Čínský prezident na návštěvě Moskvy ve dnech 20 až 21. 3. 2023

Putin se obrátil k Číně: O přátelství se Si Ťin-pchingem, jednání o Ukrajině a konfrontaci se Spojenými státy
Vladimir Putin publikoval článek o vztazích mezi Ruskem a Čínou v People's Daily

Putin připomněl, že se s vůdcem Číny setkal asi 40krát.
Od nadcházejících jednání máme velká očekávání. Nepochybujeme, že dají nový silný impuls celé řadě bilaterální spolupráce. Je to pro mě také skvělá příležitost vidět starého dobrého přítele, se kterým máme nejvřelejší vztah. Se soudruhem Si Ťin-pchingem jsme se setkali v březnu 2010, když přijel do Moskvy v čele reprezentativní čínské delegace. Naše první setkání bylo velmi věcné a zároveň upřímné a přátelské. Tento styl komunikace mě osobně hluboce dojímá. Vím, že Čína přikládá velký význam přátelství a mezilidským vztahům. Není náhodou, že mudrc Konfucius řekl: "Není to radost, když přítel přichází z dálky!" My v Rusku si těchto vlastností také velmi ceníme, pro nás je opravdový přítel jako bratr. V tom jsou naše národy velmi podobné.

Vnější geopolitická krajina prochází zásadními změnami. „Kolektivní Západ“ stále zoufaleji lpí na archaických dogmatech, na své nepolapitelné dominanci, která dává v sázku osud celých států a národů. Kurz Spojených států zdvojnásobit zadržování Ruska a Číny, jakož i všech těch, kteří nepodléhají americkému diktátu, je stále naléhavější. Architektura mezinárodní bezpečnosti a spolupráce je demontována. Rusko je prohlášeno za „bezprostřední hrozbu“ a Čína za „strategického konkurenta“.

Jsme vděčni za vyváženou linii ČLR v souvislosti s událostmi odehrávajícími se na Ukrajině, za pochopení jejich pozadí a skutečných důvodů. Rusko je otevřené politicko-diplomatickému urovnání ukrajinské krize. Ale v dubnu 2022 mírová jednání z naší strany v žádném případě nebyla ukončena. Budoucnost mírového procesu závisí ... na připravenosti k vážnému rozhovoru s přihlédnutím k převládající geopolitické realitě. Bohužel ultimátní požadavky adresované Rusku hovoří pouze o izolaci od takové reality a nezájmu najít východisko ze současné situace. Západem vyprovokovaná a usilovně živená krize na Ukrajině je přitom dnes nejjasnějším, ale zdaleka ne jediným projevem záměrů udržet si dominanci na mezinárodním poli a unipolární světový řád.

O ZÁRUKÁCH STABILITY
Putin zdůraznil, kdo přesně dnes může zaručit pořádek ve světě.- Právě rusko-čínské vztahy dnes vlastně fungují jako základní kámen regionální a globální stability, stimulují hospodářský růst, slouží jako garant pozitivní agendy v mezinárodních záležitostech. Jsou příkladem harmonické tvůrčí spolupráce mezi velmocemi.

http://en.people.cn/

 

People's Daily – kráceno.

 

 

Autor: 
MV. - úprava
Zdroj: 
Internetový magazin Daily people