Izrael a Palestinci

24. 2. 2024

Čína říká ICJ, že spravedlnost „nesmí být odepřena“ Palestincům

 

 

 

Zástupci Irska, Japonska a Jordánska přednesou své argumenty na slyšení ICJ o izraelské okupaci palestinských území.

Čína řekla Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) že Palestincům "nesmí být odepřena" spravedlnost na slyšení o izraelské okupaci palestinských území.

"Spravedlnost byla dlouho odkládána, ale nesmí být popírána," řekl ve čtvrtek u soudu v nizozemském Haagu právní poradce čínského ministerstva zahraničí Ma Xinmin.

„Uplynulo 57 let od doby, kdy Izrael začal okupovat OPT (Okupovaná palestinská území). Protiprávní povaha okupace a suverenita nad okupovaným územím zůstávají nezměněny,“ řekl.

Step Vaessen z Al-Džazíry, reportující z Haagu, uvedl, že Čína využila svého času u ICJ, aby čelila středečnímu argumentu Spojených států, že Izraeli by nemělo být nařízeno bezpodmínečně se stáhnout z okupovaných území bez bezpečnostních záruk.

„USA řekly, že OSN a ICJ by se měly držet stranou bilaterálního problému mezi Izraelem a Palestinou. Podle Číny bylo rozhodně věcí OSN mluvit o sebeurčení palestinského lidu,“ řekl Vaessen.

Čínský zástupce řekl, že Izrael je cizí národ okupující Palestinu, takže právo na sebeobranu mají více Palestinci než Izraelci.

Irsko uvedlo, že dospělo k závěru, že „Izrael se dopustil vážného porušení řady závazných norem obecného mezinárodního práva“.

Irský zástupce dodal, že Izrael také porušil základní pravidla mezinárodního humanitárního práva.

Právní poradce japonského ministerstva zahraničí Tomohiro Mikanagi také řekl ICJ, že jeho země věří, že „řešení dvou států, kde Izrael a budoucí nezávislý palestinský stát žijí vedle sebe v míru a důstojnosti, zůstává jedinou schůdnou cestou pro oba národy“. .

Za Jordan řekl Michael Wood, že „jediný způsob, jak uplatnit [palestinské] právo na sebeurčení, je ukončit [izraelskou] okupaci“.

Hamdah Salhut z Al-Džazíry, hlásící se z okupovaného východního Jeruzaléma, uvedl, že Jordánsko zastává „klíčovou pozici“ na slyšení ICJ, protože je jedním z nejvýznamnějších kritiků okupace a je také správcem areálu mešity Al- Aksá v Jeruzalémě.

„I když nebyli jen kritiky okupace, byli kritiky izraelské války v Gaze, takže jejich role v regionu je docela zásadní pro pomoc Palestincům v jakémkoli druhu rozhovorů,“ řekla.

 

ICJ vyslechl asi 50 zemí o jejich názoru na okupaci a je součástí snahy Palestinců přimět mezinárodní právní instituce, aby zkoumaly izraelskou politiku.

V pondělí palestinští představitelé požádali soudce, aby prohlásili izraelskou okupaci jejich území za nezákonnou, a uvedli, že jejich stanovisko by mohlo pomoci dosáhnout dvoustátního řešení.

 

Na okupovaném Západním břehu se napětí mezi ilegálními osadníky a Palestinci výrazně zintenzivnilo kvůli izraelské válce v Gaze.

Dne 7. října zabil útok Hamasu 1 139 Izraelců, podle izraelských čísel Al-Džazíry. V reakci na to izraelská vražedná ofenziva na Gazu zabila asi 29 000 Palestinců.

Izrael, který se slyšení neúčastní, v písemných komentářích uvedl, že zapojení soudu by mohlo poškodit dosažení vyjednaného urovnání.

Očekává se, že soudcům bude trvat zhruba šest měsíců, než vydají stanovisko.

ZDROJ : AL-DŽAZÍRA A TISKOVÉ AGENTURY

Autor: 
MV.
Zdroj: 
AL-Džazíra a tiskové agentuy